Piwo w Polsce

Piwne Statystyki

 

 

 

Które miejsce zajmuje Polska pod względem produkcji piwa?

Polska jest trzecim największym producentem piwa w Europie. Wyprzadzają ją tylko Niemcy i Wielka Brytania.

 

 

Ile jest w Polsce browarów?

W Polsce znajduje się ponad 100 różnych browarów. Są wśród nich międzynarodowe mega-browary, np. Żywiec i Okocim, produkujące prawie 6mln hektolitrów piwa rocznie, a także małe, niezależne jednostki, z których najmniejsze produkują zaledwie około 10 hektolitrów piwa każdego roku.

 

 

Ile piw produkuje się w Polsce?

W Polsce produkuje się ponad 1000 różnych piw. Ta liczba wciąż rośnie, gdyż browary stale powiększają swoją ofertę i wypuszczają na rynek nowe produkty. Teoretycznie wybór piw z różnych browarów jest olbrzymi, jadnak to, że dane piwo jest w produkcji nie oznacza, że jest ono łatwo dostępne. Jeszcze niedawno trudno było dostać coś innego niż produkty jednego z wielkich międzynarodowych browarów.

 

FAKT BEERPUBS

Statystyczny Polak wypija 92 litry piwa rocznie, co stawia nas na trzecim miejscu w Europie (za Czechami na pierwszej pozycji oraz Niemcami)  pod względem konsumpcji piwa na osobę.FAKT BEERPUBS

Polskie browary produkują w sumie 36,9 milionów hektolitrów piwa rocznie.


Z samej tylko akcyzy od piwa do budżetu państwa wpływa co roku 3,1 miliarda złotych.


W branżach związanych z produkcją i sprzedażą piwa zatrudnionych jest w sumie 207 900 ludzi.


Które marki dominują na polskim rynku?

Większość najlepiej sprzedających się w Polsce piw pochodzi od "wielkiej trójki" międzynarodowych koncernów obecnych na naszym rynku:

SAB Miller (Kompania Piwowarska) posiada około 45% całego rynku. Ich sztandarowe marki to Tyskie, Lech i Żubr.

 

Heineken (Grupa Żywiec SA) z udziałem około 35% całego rynku. Do  podstawowych marek firmy należą: Żywiec, Warka, Leżajsk, Tatra, Brackie, Żywiec Porter oraz Heineken.

 

Carlsberg (Carlsberg Polska) posiada około 14% rynku, dzięki takim markom, jak: Okocim, Kasztelan, Harnaś, Piast, Karmi, Książ, Bosman oraz Carlsberg.

 

Żródło piwnych statystyk: raport Ernst & Young 2009 .

made by Inventcom | BEERPUBS.PL © Copyright 2012 - 2016