Piwo w Polsce

Piwo w Polsce

 

 

Czy znasz polski rynek piwa?

 

Niektórzy ludzie odwiedzają puby i piją piwo nie zdając sobie sprawy, jak duże zmiany zaszły na polskim rynku piwa przez ostatnie 20 lat.

 

Od czasu rozpoczęcia prywatyzacji rynku piwa po 1990 roku rozpoczął się proces przejmowania większych browarów przez międzynarodowe koncerny. Obecnie rynek jest przez nie zdominowany, a znane polskie marki, takie jak: Żywiec, Okocim, Lech, Tyskie i Warka należą do piwnych gigantów - holenderskiego Heinekena, SabMiller z RPA/Wielkiej Brytanii oraz duńskiego Carlsberga.

 

W ostatnim czasie wielkie koncerny skupiają się głównie na pasteryzowanych lagerach, szczególnie pod postacią piw jasnych pełnych. Zaletą takiej strategii jest duża trwałość produktu i możliwość zastosowania nowoczesnych metod produkcji, jednak może to także prowadzić do utraty różnorodności na rynku.

 

Na przeciwległej stronie rynku znajdują się małe, niezależne i regionalne browary, często stosujące mniej nowoczesne,  bardziej tradycyjne metody. Ich piwa są często niefiltrowane, niepasteryzowane, niektóre też produkowane metodą górnej fermentacji, dzięki czemu zapewniają różnorodne i unikalne smaki.

 
FAKT BEERPUBS

Polski rynek jest zdominowany przez trzy międzynarodowe koncerny - Heineken, SABMiller i Carlsberg - których łączny w nim udział wynosi nawet 85%.made by Inventcom | BEERPUBS.PL © Copyright 2012 - 2016